PORZĄDKUJEMY GROBY

 31 października grupa 11 uczniów z opiekunami udała się cmentarz w Siennowie, w celu posprzątania opuszczonych grobów. Zasięg problemu przerósł jednak nasze najśmielsze oczekiwania. Wolontariusze zaopatrzeni w rękawiczki, worki, grabie i miotły sprzątali zaniedbane  miejsca jedno po drugim. W sumie udało nam się doprowadzić do porządku 30 grobów na których zostawiliśmy symboliczne znicze.


PIERWSZY BIWAK

 Nasi wolontariusze zostali zapoznani z planem pracy koła na pierwszym nocnym biwaku, który miał miejsce 15 listopada i liczył już 30 osób. W trakcie „nocnych działań” przygotowaliśmy kolorowe pudełko, które zostało wykorzystane do zbiórki kredek. Potrwa ona do końca kwietnia, a wszystko co uda się zebrać trafi na dziecięce oddziały szpitalne. Udało nam się również wykonać plakaty dotyczące zbiórki makulatury i nakrętek, akcje te potrwają cały rok oraz afisz dotyczący zbiórki ziarna dla ptaków w okresie zimowym. Dochód ze sprzedaży nakrętek przekazany zostanie na pomoc dla Pana Tomasz Białogłowskiego w ramach akcji „Obudźmy Tomka”, z kolei dzięki makulaturze zostanie wybudowana kolejna studnia w Sudanie lub Czadzie.


WIZYTA W CENTRUM ADOPCYJNYM LECZNICY „ADA”

 Ostatnią akcją przeprowadzoną w listopadzie była wizyta w Centrum Adopcyjnym Lecznicy „Ada” w Przemyślu. Dzięki uprzejmości przedsiębiorcy z naszego otoczenia udało nam się zaopatrzyć ten ośrodek w 50 nowych legowisk dla psów. Oczarowani tym miejscem postanowiliśmy jeszcze jakoś ich wspomóc. Zrodził się wówczas pomysł zbiórki żwirku dla kotów. Akcja trwała do ferii. Niebawem wszystko co udało się zgromadzić trafi do „Ady”.


PRZEKAZNIE KSIĄŻEK NA UKRAINĘ

 Jeśli ktoś uważa, że coś jest niemożliwe to jest w błędzie. My próbujemy do skutku. Dzięki naszej determinacji i z pomocą przychylnych osób udało nam się w grudniu wysłać na Ukrainę, ponad 900 książek, które posłużą uczniom w tamtejszych polskich szkołach. Mamy nadzieję, że książki, które kiedyś służyły nam, posłużą również naszym kolegom zza wschodniej granicy.


PAMIĘTAMY O SAMOTNYCH

Okres przedświąteczny sprzyja wspomnieniom, sentymentom, rozmyślaniu o osobach samotnych. W naszej parafii  znaleźliśmy ich aż 35.  19 grudnia wolontariusze odwiedzili każdy dom z osobna, składali życzenia, wręczali własnoręcznie wykonane kartki świąteczne i drobne piernikowe upominki. W tym okresie nikt, nie powinien czuć się samotny.


GÓRA GROSZA

 Nasza szkoła już po raz kolejny włączyła się do  akcji   „Góra   Grosza”  tj. zbierania monet groszowych, dwu i pięciogroszowych. We współpracy z Samorządem Uczniowskim udało się zebrać 190,28 zł. Monety zostały spakowane i wysłane  do Towarzystwa   Nasz   Dom, które realizuje wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.


DRUGI BIWAK NOCNY

 Nowy Rok przyniósł nam nowe pomysły do działania. 9 stycznia zorganizowany został drugi nocny biwak, który był przygotowaniem do zbliżającej się zbiórki WOŚP.  Uczestniczyło w nim 25 osób. Wolontariusze podzielili się na grupki, aby każdy chętny mógł wziąć udział w niedzielnej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 12 stycznia 2020 roku już po raz 28 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Po wielu latach przerwy Szkolne Koło Wolontariatu postanowiło reaktywować tą zbiórkę w Siennowie. 16 wolontariuszy naszej szkoły z uśmiechami na twarzach obdarowywali naszych dobroczyńców czerwonymi serduszkami WOŚP. Udało nam się zebrać 2701,88 zł i 10 forintów. Jak na tak długą przerwę, uważamy że poszło nam bardzo dobrze.


SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY

10 stycznia - tuż przed odejściem na ferie, członkowie Koła Wolontariatu odbyli krótki kurs z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dołączali do nas również inni uczniowie szkoły, ponieważ akcja wzbudziła ich ogromną ciekawość. Fachową wiedze przekazali nam Panowie Marcin Kasperski i Marcin Aleksander, którzy oprócz tego, że pracują jako nauczyciele w naszej szkole, są również członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Zarzeczu. Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza pozwoli nam kiedyś umiejętnie pomóc potrzebującej osobie.


"PROGRAM  DLA SZKÓŁ" - zadanie realizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, finansowane ze środków UE oraz z budżetu krajowego - dostarczanie owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych dla uczniów klas I-V.

Program powszechnej nauki pływania „UMIEM PŁYWAĆ”  przy wsparciu finansowym Ministra Sportu i Turystyki ze środków  Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów klas I – III  z terenu Gminy Zarzecze - projekt z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Maćkówce.